همه آنچه باید در مورد کرونا (COVID-19) باید بدانید.

همه آنچه باید در مورد کرونا (COVID-19) باید بدانید.

کرونا چیست و از کجا آمده است؟

بیماری کرونا ( COVID-19 )  به معنای تاج یا هاله است و شکل ظاهری ویروس کرونا زیر میکروسکوپ، شبیه به یک تاج سلطنتی است. کرونا ویروس‌ها ، طیف وسیعی از ویروس‌ها را شامل می‌شوند. ساده‌ترین نوع آن سرماخوردگی معمولی و پیچیده‌ترین نوع آن در حال حاضر بیماری کرونا است.کابوس جدیدی که این روزها همه جهان را درگیر کرده است. این ویروس، طیف وسیعی از بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی، سارس، آنفولانزا و مرس را شامل می‌شود. تا کنون، ۶ نمونه از خانواده کرونا ویروس کشف شده است و با شیوع گونه جدید در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین، تعداد ویروس‌های شناخته شده از این خانواده به ۷ عدد رسید. در  ادامه  مقاله  با  علائم بیماری کرونا ( COVID-19 )  و راه های انتقال  و راه های پیشگیری این بیماری بیشتر آشنا خواهیم شد

 

کرونا ویروس

 

کرونا ویروس

در حال حاضر همه گیری کرونا ویروس (Coronavirus) جدید در تمام دنیا در حال وقوع می باشد. علائم کرونا ویروس (COVID-19) بسیار مشابه آنفولانزا است نظیر تب، سرفه، تنگی نفس. در موارد کمی نیز می تواند موجب عفونت شدید و حتی مرگ گردد. این ویروس اولین بار، از حیوانات آلوده ای که در کشور مبدا (چین) بوده به انسان منتقل شده ولی اکنون اکثر موارد ابتلا به وسیله تماس انسان آلوده و مبتلا به بیماری کرونا با فرد سالم است.

ویروس جدید کرونا که پیش از این مشابه آن شناخته نشده است، در ١١فوریه ٢٠٢٠ رسماً توسط سازمان جهانی بهداشت با نام اختصاری COVID-19 معرفی شده است و با انواع انسانی ویروس کرونا که موجب سرماخوردگی‌های خفیف و شایع می‌شدند متفاوت است.

 

انواع مختلفی ویروس کرونا

 

انواع مختلفی ویروس کرونا

انواع مختلفی از ویروس کرونا انسانی وجود دارد که عموماً منجر به عفونت های خفیف دستگاه تنفس فوقانی می‌شوند اما ویروس COVID-19 بیماری جدیدی است که تا پیش از این در انسان مشاهده نشده و برای نخستین بار در شهر ووهان کشور چین مشاهده شد. ابتلا به آن  می تواند منجر به مشکلات حاد و شدید در سیستم تنفسی شود که در بعضی موارد مرگبار و تهدید کننده حیات بوده است. کرونا ویروس ها خانواده ی بزرگی از ویروس‌ ها هستند که برخی انواع آنها می توانند منجر به بیماری در انسان شوند و باقی آنها موجب بیماری در سایر جانوران همچون شتر، گربه و خفاش می‌شوند.

بررسی ژنتیکی این ویروس جدید نشان داده است که منشاء اولیه ی این ویروس در خفاش بوده اما اینکه این ویروس به صورت مستقیم از خفاش منتقل شده یا پس از انتقال به سایر جانوران به انسان رسیده است، نامشخص است. به طور مثال ویروس SARS-Cov نیز نوع دیگری از ویروس کرونا است که از طریق گربه به انسان منتقل می شود یا ویروس MERS-Cov که از طریق شتر به انسان منتقل می شود.

از آنجا که بیماران مبتلا به این ویروس نخستین بار در ووهان چین گزارش شدند و در چین مصرف غذاهای دریایی، خامخواری و بازار خرید و فروش جانوران زنده رواج دارد، احتمالاً این ویروس در این مکان ها از حیوان به انسان منتقل شده است. با این حال گزارش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مبتلایان تماس مستقیم با بازارهای فروش حیوانات نداشتند که به معنی آن است که ویروس به سرعت از تماس فرد بیمار با سایرین در حال شیوع است.این فرضیه با مشاهده ی مبتلایان در سایر نقاط جهان از جمله آمریکا تایید شد.

ویروس کرونا ، ویروسی عفونی است که گلو، سینوس‌ها و دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند. کرونا ویروس‌ ها، اولین بار در سال ۱۹۶۵ کشف شده‌اند. تا اواسط دهه ۱۹۸۰ دانشمندان در حال مطالعه و بررسی انواع کرونا ویروس‌ها بودند.

 

کرنا (COVID-19)

به چه علت کرونا (COVID-19) خطرناک است؟

این ویروس نو ظهور است و در نتیجه اطلاعات کمی راجع به آن در دست می باشد. تا کنون دارویی جهت درمان و یا واکسن جهت پیشگیری از آن در دسترس نمی باشد.

گزارش‌های رسمی ناشی از آن است که بسیاری از بیماران نمی‌دانند از کجا و چگونه مبتلا شده اند و این مسئله یکی از نگرانی‌ها در مورد شیوع این بیماری می باشد.

بیماری با علائم خفیف و شبیه به یک سرماخوردگی ساده آغاز می شود و به همین دلیل با بی توجهی مبتلایان، امکان شیوع هرچه بیشتر و افزایش تلفات وجود دارد.

این بیماری دوره ی کمون نسبتاً طولانی (تقریباً بین ۳ الی ۱۴ روز دارد) و این موضوع سبب می‌شود که افراد زیادی بدون علامت مشخص، ناقل بیماری در مناطق گوناگون باشند و محدوده ی شیوع بیماری را گسترش دهند.

 

علائم و نشانه‌های بیماری کرونا

 

علائم و نشانه‌های بیماری کرونا

کرونا در ابتدا شبیه به یک سرماخوردگی ساده است و با گذشت زمان علائم آن شدیدتر می‌شود. آبریزش بینی، گلو درد شدید، تب برای مدتی طولانی، سردرد و تنگی نفس از مهم‌ترین علائم بیماری کرونا است. کودکان و افرادی که دارای مشکلات تنفسی، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی به دلیل انواع سرطان‌ها و بیماری‌های نقص ایمنی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار دارند.

در موارد خفیف، علائم این بیماری، شبیه به سرماخوردگی است و گاهه به اشتباه، آنفولانزا تشخیص داده می‌شود؛ اما شدت بیماری پس از چند روز بیشتر می‌شود و سرفه‌های شدید، تب بالا و درد و ضعف بدن به آن اضافه می‌شود. در موارد حاد این ویروس کلیه‌ها و دستگاه تنفسی فرد را درگیر می‌کند و باعث بروز مشکلات جدی برای بیمار می‌شود.

ویروس جدید کرونا ابتدا با تب خفیف حضور خود را در بدن میزبان اعلام می‌کند. کمی پس از تب، بیمار دچار سرفه‌های خشک می‌شود. گاهی اوقات، تب انقدر خفیف است که تشخیص داده نمی‌شود، بنابراین توجه به سرفه‌های خشک بی‌دلیل، حائز اهمیت است. حدودا ۷ الی ۱۰ روز بعد از سرفه‌ها، بیمار دچار تنگی نفس می‌شود، به مرور تب و تنگی نفس، شدت پیدا می‌کند و بیمار را راهی بیمارستان خواهد کرد. لازم است به محض مشاهده علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید و از نظر ابتلا به ویروس کرونا بررسی شوید.

 

بیماری کرونا چگونه تشخیص داده می‌شود

بیماری کرونا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بیماری کرونا ( COVID-19 )  دارای علائمی است که توجه به آن‌ها می‌تواند برای شناسایی اولیه فرد دارای اهمیت باشد؛ ولی باید دقت داشته باشید که ممکن است این علائم با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته شوند و فقط تست‌های آزمایشگاهی، می‌توانند بروز این بیماری را در فرد قطعی اعلام کنند.

علائم اولیه کرونا ( COVID-19 )

علائم اولیه بیماری شامل تب، سرفه خشک، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است که جزو اصلی‌ترین علائم این بیماری شناخته می‌شوند. همچنین در موارد مشکلات گوارشی نیز به مرور ایجاد می‌شود. به طور کلی، ابتدا علائم ساده و معمولی هستند و به مرور شدت پیدا می‌کنند. تشخیص این بیماری با تست‌های آزمایشگاهی انجام می‌گیرد. برای این منظور نمونه‌ای از مخاط دهان یا بینی فرد به کمک یک شی مشابه گوش پاک‌کن برداشته می‌شود. نمونه ویروس موجود در این مخاط را با ویروس‌هایی مانند سارس یا ایدز مقایسه می‌کنند و بررسی‌های لازم را بر روی آن انجام می‌دهند.

 

کرنا (COVID-19) از چه راهی انتقال می یابد

 

کرنا (COVID-19) از چه راهی انتقال می یابد؟

انتقال این ویروس از طریق تماس مستقیم با فردی که دارای علایم ابتلا به آن می باشد، ریز قطره ها عطسه و سرفه و سطوح آلوده امکان پذیر است.  از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا به ویروس (تماس نزدیک یعنی فاصله ی کمتر از ۶فوت یا تقریباً کمتر از ۲ متر) قطرات و ترشحات تنفسی که از طریق عطسه یا سرفه فرد آلوده منتقل می شوند. این قطرات می‌توانند در بینی یا دهان افرادی که با فرد آلوده در تماس بوده اند باقی بمانند و احتمالاً با تنفس وارد ریه ها شود. تماس دست با سطوح ، ابزار و وسایل آلوده به ویروس و سپس تماس دست آلوده با چشم دهان یا بینی

 

چگونه می توانیم از ابتلابه کرنا (COVID-19) پیشگیری کنیم

یکی از راهکارهای عدم آسیب پذیری از این ویروس هولناک تقویت سیستم ایمنی بدن میباشد . این گزینه به کررات توسط پزشکان توصیه شده است . برای تقویت سیستم ایمنی بدن اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم ار اولویت ها می باشد .استفاده از فرآورده های گیاهی نیز در نوبه خود بسیار حایز اهمیت میباشد .

در کنار تقویت سیستم ایمنی بدن ،توصیه های کلی به منظور کاهش در معرض قرار گرفتن با عوامل میکربی بیماریزا و جلوگیری از انتقال طیف وسیعی از بیماریها به شرح زیر نیز یاری رسان است ( که شامل بهداشت دست، تنفس و بهداشت مواد غذایی می باشد )

 

کرونا ( COVID-19 )

 

دمنوش تقویت سیستم ایمنی بدن  مشتمل بر گیاهان شیرین بیان ،بابونه ،گزنه ، میخک ،نسترن ،زنجبیل ، دارچین ،انیسون رزماری ،آویشن باغی و مریمیه و… می باشد که حاصل دمکرده آن دارای طعم مطبوع و دلنشینی است .

این طعم به جای خود ،تاثیر آن بر روی سیستم ایمنی بدن عجیب نافع است. هر کدام از گیاهان مذکور به تنهایی خود مقوی بسیار قابل برای سیستم ایمنی هستند و مجموع آنها بمبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشند.

 

 

درکل بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا اجتناب از مواجهه  با ویروس طبق توصیه‌های زیر می باشد:

 • مرتبا دستهای خود را با استفاده از آب و صابون شستشو کنید و یا با مواد ضدعفونی کننده الکلی ضدعفونی نمایید.(خصوصاً پس از رفتن به سرویس بهداشتی یا پیش از خوردن غذا و پس از عطسه یا سرفه) دست های خود را به صورت مرتب با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید. چنانچه صابون و آب در دسترس نبود، از محلولهای ضدعفونی کننده الکلی با حداقل الکل ۶۰ درصد استفاده کنید.
 • هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بگیرید و بلافاصله دستمال را دورن سطل زباله انداخته و دست های خود را بشویید.
 • از تماس نزدیک با هر کسی که تب و سرفه دارد خودداری کنید.
 • اگر تب، سرفه و یا هرگونه مشکلی در تنفس دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • زمانی که دارای نشانه های سرفه و تب هستید از ارتباط نزدیک با دیگران خودداری کنید و از انداختن آب دهان خود در اماکن عمومی پرهیز نمایید.
 • از تماس مستقیم محافظت نشده با حیوانات زنده و سطوح در تماس با حیوانات خودداری کنید.
 • از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده اجتناب کنید. گوشت خام، شیر یا اندامهای حیوانی خام باید با احتیاط نگهداری شوند تا از تماس آنها با غذاهای پخته شده و آلودگی غذا جلوگیری شود.
 • اجتناب ازتماس دستها با دهان، چشمها و بینی
 • به صورت مداوم سطوحی که با آنها در تماس هستید (فرمان و دنده ماشین، دستگیره در، خودکار و…)را با محلول های ضدعفونی کننده ی الکلی تمیز و ضدعفونی نمایید.
 • استفاده از ماسک:
  مرکز کنترل بیماری ها توصیه می کند افرادی که دارای علائم ابتلا به ویروس نظیر تب سرفه و تنگی نفس می باشند، حتماً از ماسک استفاده کنند تا از انتقال بیماری به سایرین جلوگیری نمایند .استفاده از ماسک برای کادر درمان و افرادی که از بیماران مراقبت می نمایند (در خانه یا مرکز درمانی) الزامی می باشد.
 •    این توصیه ها عادات روزانه ای می‌باشد که با رعایت آنها به صورت قابل توجهی می توانید از ابتلا به بیماری های عفونی پیشگیری نمایید.

 

 

 

بهداشت دست ها

دست ها

شستشوی دست ها در موارد ذیل الزامی است:

 • بعد از عطسه و سرفه
 • هنگام مراقبت از بیمار
 • قبل، در حین و بعد از تهیه غذا
 • قبل از غذا خوردن
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی
 • هنگامی که دست ها به وضوح آلوده هستند
 • بعد از تماس با حیوانات یا مدفوع و سایر پسماندهای آن ها
 • فواصل مابین لمس مواد غذایی خام و مواد غذایی پخته و آماده مصرف
 • پرهیز از دست دادن با یکدیگر به دلیل مسایل بهداشتی

بهداشت مواد غذایی

بهداشت مواد غذایی

 • تخته گوشت و چاقو مورد استفاده برای گوشت خام، جدا از تخته گوشت و چاقوی مورد استفاده برای غذای پخته باشد.
 • مواد غذایی خوب پخته شده و از مصرف مواد غذایی خام یا نیم پز خودداری شود.
 • از نگهداری مواد غذایی خام، پخته، شسته و نشسته در یک طبقه و در کنار یکدیگر خورداری گردد.
 • کلیه مواد غذایی نگهداری شده در یخچال، فریزر و فضای دیگر باید دارای درپوش مناسب باشند.
 • حتما در زمان شستشوی ظروف غذا از مواد ضد عفونی کننده (وایتکس) در مواد شوینده استفاده شود.
 • استفاده از ظروف غذا مشترک ممنوع است.
 • سرو نمک، فلفل، سماق و آب خوردن در بوفه، آبدارخانه، یا آشپزخانه و سالن پذیرایی در بسته بندی های یکبار مصرف باشد و یا در غیر اینصورت گندزدایی مناسب ظروف حاوی آنها الزامی است.

 

بهداشت فضاهای عمومی

 • به طور روزانه سطوح مورد تماس مهمانان با محلول ضد عفونی وایتکس رقیق (۱%) گند زدایی شود.
 • توالت و روشویی مورد استفاده مهمانان با محلول ضد عفونی وایتکس رقیق (۱%) گند زدایی شود.
 • البسه، حوله و ملحفه های مورد استفاده مهمانان با استفاده از ماشین لباسشویی در آب ۶۰ تا ۹۰ درجه شسته شده و از محلول های ضد عفونی استفاده گردد.
 • به دلیل احتمال ایجاد ذرات ریز آلوده کننده، از تکاندن البسه و ملحفه های مهمان خودداری شود.
 • تمام سطوح در تماس با مهمانان از جمله دسته مبل، صندلی وسایل داخل اتاق دستگیره درب، نرده پله، استیشن پذیرش، کلیدهای آسانسور، راهروها سرامیک های کنار اتاق و … با پارچه یا تی پارچه ای آغشته به محلول ضد عفونی وایتکس رقیق (۱%) گند زدایی شود. و شستشوی دست بعد از آن الزامی است
 • باز بودن کلیه پنچره های اتاق ها و فضای بسته، هنگام ترک مهمان و نظافت جهت تهویه طبیعی محیط الزامی است.
 • کلیه هواکش های سرویس های عمومی حتما روشن باشد تا تهویه مناسب صورت گیرد.
 • از فعالیت پرسنل بیمار و مشکوک به بیماری های تنفسی جلوگیری شود.
 • کلیه پرسنل خانه داری ملزم به پوشیدن ماسک، دستکش و لباس کار مناسب حین انجام وظایف می باشند.
 • کلیه سطل های زباله داخل اتاق ها، سرویس های بهداشتی و فضاهای عمومی باید حتما مجهز به کیسه زباله باشند و در هنگام جمع آوری درب کیسه های زباله حتما محکم گره گردد.

 

 

مبتلا به ویروس کرونا

 

اگر شک دارید یا مبتلا به ویروس کرونا شده اید…

-افرادی که گمان می کنند با فرد مبتلا در تماس بوده اند،باید فوراً به مرکز درمانی مراجعه نمایند.(پیش از مراجعه با مرکز مربوطه تماس بگیرید تا شرایط را برای حضور شما فراهم نمایند.)
-چنانچه مشکوک به ابتلا می باشید یا اخیراً از سفر به مناطق آلوده (خصوصاً چین) بازگشته اید اما پس از مراجعه به مرکز درمانی به شما گفته شده که می توانید در خانه بمانید و درخانه مراقبت شوید، لازم است در خانه مانده و تنها در صورت نیاز به کمک درمانی از خانه خارج شوید و حتماً از ماسک استفاده نمایید.
در این صورت نباید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید یا به محیط های عمومی نظیر مدرسه، محل کار،سینما و غیره بروید.
لازم است در خانه از به اشتراک گذاشتن وسایل خود با دیگران خودداری نمایید و در صورت امکان حتی از سرویس بهداشتی مجزا با سایرین استفاده کنید.
– به علائم خود دقت کنید چنانچه علائم بیماری کرونا در شما شدید تر شد با مراکز درمانی تماس بگیرید و اعلام کنید که مشکوک به آلودگی تشخیص داده شده آید تا اقدامات لازم را به شما اعلام نمایند.
– چنانچه سابقه سفر به مناطق آلوده را داشته اید تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر علائم تب سرفه و تنگی نفس داشتید حتما به مرکز درمانی مراجعه و پزشک را در جریان سابقه ی سفر خود قرار دهید

 

آیا  کرونا ( COVID-19 ) درمان دارد

آیا  کرونا ( COVID-19 ) درمان دارد؟

بدلیل اینکه تاکنون داروی‌ ضد ویروس موثر بر روی کرونا ویروس ۲۰۱۹ شناخته نشده است، افراد مبتلا به این ویروس باید  درمان های حمایتی جهت برطرف شدن علائم شان دریافت کنند. برای موارد شدید درمان باید شامل مراقبت هایی جهت حفظ عملکرد اندام‌های حیاتی نظیر قلب و ریه باشد. در هر صورت لزوم پیشگیری و انجام اعمال پیشگیرانه و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم تر از راهکارهایی برای درمان آن است.

 

تاثیر و علائم بیماری کرونا ( COVID-19 ) در کودکان

 

تاثیر و علائم بیماری کرونا ( COVID-19 ) در کودکان

اگرچه آمار مبتلایان به  ویروس کرونا ( COVID-19 ) در جهان روندی صعودی دارد و شمار افرادی که علائم بیماری کرونا را در خود مشاهده می‌کنند رو به افزایش است اما خوشبختانه همین آمارها نشان می‌دهند که شمار کودکان مبتلا به ویروس کرونا ( COVID-19 )  در مقایسه با سایر گروه‌های سنی چندان قابل ملاحظه نیست. این در حالی است که شمار کودکانی که به سارس نیز مبتلا شده بودند بسیار اندک بود و مرگ و میری در اثر ابتلا به بیماری سارس در میان کودکان گزارش نشد. سیستم دفاعی بدن کودکان و نوجوانان در مقابل بیماری کرونا مقاوم‌تر است و کودکان و نوجوانان علائم بیماری کرونا را به صورت خفیف‌تر بروز می‌دهند. عفونت شدید که یکی از علائم جدی بیماری کرونا می‌باشد در کودکان به صورت خفیف‌تر بروز می‌کند و یا اصلا علائمی از عفونت در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. به یاد داشته باشید، نباید ظهور علائم بیماری کرونا در کودکان به صورت خفیف‌تر را چنین تفسیر کرد که کودکان از ابتلا به این بیماری کاملا مصون هستند، بلکه باید همواره آموزش‌ها و تذکرات لازم را به آن‌ها یادآوری کنیم و هرگونه نشانه‌ای از بیماری را در آن‌ها جدی بگیریم.

 

 

در آخر…

هر چند این روزها بحث بیماری کرونا ( COVID-19 )  به یک خبر مهم در جهان تبدیل شده ولی بهتر است بدانید، خطر این بیماری آنقدرها هم که در جامعه نگرانی ایجاد کرده، زیاد نیست. این نوع از کرونا، نسبت به نسل قبلی خود مانند سارس، مرس و حتی آنفولانزا کشندگی کمتری دارد؛ اما آنچه باعث شده است تا نگرانی از بابت این ویروس زیاد باشد، شیوع سریع و راحت‌تر آن است. به گونه‌ای که ممکن است هر یک نفر، بتواند هزاران نفر را درگیر این بیماری کند.

از سوی دیگر، کرونا ابتدا با علائمی ساده شروع می‌شود که ممکن است فرد به آن بی‌توجه باشد و همین عامل سبب همه گیر شدن آن در شهرهایی مانند ووهان چین شد.

خطر ابتلا و مرگ کودکان زیر ۱۴ سال برای این ویروس تقریبا صفر است و تاکنون هیچ کودکی بر اثر این بیماری فوت نکرده است.

به طور کلی می‌توان گفت، خطر بیماری برای افرادی جدی است که در سنین بالای ۵۰ سال هستند و زمینه بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، تنگی نفس، بیماری‌های حاد تنفسی و قلبی دارند یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

تقریبا ۸۰ درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و بعد از حداکثر یک هفته بهبود می‌یابند. ۱۰ درصد از این افراد ممکن است نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه داشته باشند. تعداد بسیار کمی از افرادی که در این بخش بستری می‌شوند، بر اثر علائم تنفسی و قلبی شدید فوت می‌کنند.

به طور کلی می‌توان گفت، میزان مرگ و میر در بین مبتلایان به کرونای جدید، حدود ۲ تا ۳ درصد است که نسبت به سایر بیماری‌های هم خانواده خود که قبلا وجود داشته‌اند، بسیار کمتر است.

لطفا به این مقاله علمی امتیاز بدهید
تعداد رای ها: 3 میانگین امتیاز: 3.7
 • تاریخ انتشار: 2020/03/04
 • بازدید : 700
 • دیدگاه : 0
درباره نویسنده
فروشگاه اینترنتی گیاهان دارویی سید عطار سید موسوی

مقالات مرتبط
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

15 + 18 =

سبد خرید
There are no products in the cart!
مجموع
تومان0
جمع کل
تومان0
خرید محصول بیشتر
0
لیست علاقه مندی 0