درمان سندروم پیش از قاعدگی زنان با گیاه پنج انگشتی

درمان سندروم پیش از قاعدگی زنان با گیاه پنج انگشتی

گیاه پنج انگشتی، معجزه ای برای زنان

گیاه پنج انگشتی ، یکی از بهترین گیاهان برای سلامت دستگاه تناسلی زنان است. گیاه پنج انگشتی فواید بسیار زیادی دارد ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبور باشید و مصرف آن مداوم باشد.
گیاه پنج انگشتی در درمان سندروم پیش از قاعدگی زنان، اختلال در تخمک گذاری ، جلوگیری  از سقط جنین در دوران بارداری  و بهبود مشکلاتی نظیر ، کاهش سطح هورمون پروژسترون، اختلال در تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم، آمنوره یا قطع قاعدگی مؤثر است.
این گیاه بومی کشور یونان و ایتالیا است و در نواحی غربی از این گیاه برای درمان اختلالات باروری در زنان استفاده می کنند، گیاه شناسان معتقدند یکی از بهترین درمان های گیاهی برای بهبود باروری استفاده از گیاه پنج انگشتی است.

گیاه پنج انگشتی برای زنان

خواص گیاه پنج انگشتی برای بانوان دارد؟

امروزه یافته ها نشان می دهد گیاه پنج انگشتی در بدن ما اثرات تنظیم کنندگی بر غدد هیپوفیز دارد. همان طور که می دانید غدد هیپوفیز در بدن زنان عملکرد تخمدان ها را کنترل می نماید و با ترشح هورمون هایی تخمدان ها را تحریک کرده و هورمون های جنسی ترشح می شوند. مطالعات مختلف نشان داده است که گیاه پنج انگشتی دارای کاربردهای بالینی زیر می باشد:

هورمون LH را مهار می نماید و به این ترتیب با افزایش ترشح هورمون (FSH) محرک فولیکول پنج انگشتی  ترشح هورمون پروژسترون در بدن زنان افزایش می یابد
گیاه پنج انگشتی به طولانی کردن فاز لوتئال سیکل قاعدگی کمک می نماید. این گیاه دارویی فاقد هرگونه هورمون است ولی به بدن در ترشح هورمون LH کمک می نماید .اگرفاز لوتئال چرخه قاعدگی طولانی شود ترشح هورمون  LH افزایش می یابد و تخمک گذاری صورت می گیرد که این نکته برای خانم هایی که با مشکل اختلال در تخمک گذاری روبرو هستند مفید است  .گیاه پنج انگشتی از پیشرفت بیماری آندومتریوز (زمانی که لایه پوشاننده داخل رحم در هر جایی به غیر از رحم پدیدار شود) جلوگیری می نماید. .در آلمان بسیاری از متخصصین زنان از این گیاه برای درمان بیماری آندومتریوز خفیف تا متوسط استفاده می کنند.

 

جلوگیری از سقط جنین در دوران بارداری

گیاه پنج انگشتی می تواند مانع از سقط جنین در دوران بارداری شود.

اگر سقط جنین بر اثر کاهش سطح هورمون پروژسترون باشد، این گیاه می تواند با افزایش سطح هورمون پروژسترون مانع از سقط جنین شود. البته تا به حال شواهدی که نشان دهد مصرف این گیاه در دوران بارداری خطرناک است دیده نشده است ولی بهتر است قبل از مصرف گیاه پنج انگشتی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید.

 

علائم سندروم پیش از قاعدگی

پنج انگشتی در بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی

گیاه پنج انگشتی در بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی مؤثر است. گیاه پنج انگشتی نقش زیادی در بهبود علائمی نظیر افسردگی، حساسیت سینه ها، جوش های پوستی و سردرد قبل از قاعدگی دارد. نتیجه یک مطالعه نشان داد زنانی که از گیاه پنج انگشتی برای بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی استفاده می کردند ۳۲ درصد از آنها در همان ماه اول استفاده بهبود یافتند و ۸۴ درصد از این زنان پس از ۳ ماه مصرف این گیاه بهبود کامل پیدا کردند.

 

گیاه پنج انگشتی در درمان آمنوره یا قطع قاعدگی

گیاه پنج انگشتی در درمان آمنوره یا قطع قاعدگی مؤثر است. این گیاه با افزایش ترشح هورمون پروژسترون قطع قاعدگی را درمان می کند. در مطالعه صورت گرفته ۶۵ درصد از زنانی که به دلایلی دچار آمنوره یا قطع قاعدگی شده بودند پس از ۶ ماه مصرف این گیاه دوباره سیکل قاعدگی منظمی را تجربه کردند.

 

پنج انگشتی در تولید شیر

پنج انگشتی در تولید شیر

گیاه پنج انگشتی در تولید شیر در زنانی که تازه زایمان کرده اند مؤثر است. از دیرباز مصرف گیاه پنج انگشتی برای تولید شیر در مادران مورد استفاده قرار می گرفته است. مصرف گیاه پنج انگشتی بلافاصله پس از زایمان تا ۱۰ روز برای کمک به تولید شیر توصیه می شود.

 

نکات قابل توصیه در مورد گیاه پنج انگشتی.

همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که برای اثربخشی بیشتر گیاه پنج انگشتی، مصرف آن باید به صورت مداوم و حداقل ۶ ماه صورت گیرد.

تاکنون عوارض جانبی خطرناکی از مصرف گیاه پنج انگشتی گزارش نشده است، ممکن است در تعداد کمی از مصرف کنندگان عوارضی نظیر تهوع، ناراحتی های گوارشی، حساسیت های پوستی و سردرد رخ دهد. البته در زنان مبتلا به افسردگی مصرف گیاه پنج انگشتی می تواند علائم بیماری شان را تشدید نماید.

همان طور که در بالا نیز اشاره شد به دلیل نقشی که گیاه پنج انگشتی در افزایش ترشح هورمون پروژسترون دارد مانع از سقط جنین می شود به همین دلیل گیاه شناسان عقیده دارند مصرف این گیاه در سه ماه اول بارداری بی خطر است ولی از ماه چهارم به بعد بهتر است مصرف آن قطع شود زیرا گیاه پنج انگشتی باعث تولید شیر زودتر از حد موعد آن می شود.

لطفا به این مقاله علمی امتیاز بدهید
تعداد رای ها: 2 میانگین امتیاز: 5
  • تاریخ انتشار: 2019/12/26
  • بازدید : 475
  • دیدگاه : 0
درباره نویسنده
فروشگاه اینترنتی گیاهان دارویی سید عطار سید موسوی

مقالات مرتبط
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

چهار × یک =

سبد خرید
There are no products in the cart!
مجموع
تومان0
جمع کل
تومان0
خرید محصول بیشتر
0
لیست علاقه مندی 0